Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności wyraża się Świętych Obcowanie.
Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
Jak pomóc zmarłym?
1. Ofiarowanie w ich intencji Mszy św. i Komunii św.
2. Przebaczenie zmarłemu wszystkiego, czym wobec nas zawinił.
3. Post, jałmużna, ofiarowane odpusty.
4. Modlitwa, w tym modlitwa wypominek.
Wszystkie działania podejmowane w intencjach zmarłych powinny miec źródło w odkupieńczej ofierze Chrystusa - tylko wówczas nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby będące symbolem pamięci o tych, którzy odeszli, przypomnieniem celu ludzkich dążeń, jednoczeniem rodzin. Miejmy świadomośc, że to jednak za mało. Wiara w “świętych obcowanie” wyrażana w codziennej modlitwie niesie jedyną w swoim rodzaju szansę, aby pomóc naszym bliskim zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia.
Odpust zupełny to niezwykła chwila w życiu chrześcijanina. To właśnie za sprawą tego aktu Bóg przychodzi i naprawia zło będące skutkiem ludzkiego grzechu. Za sprawą odpustu zupełnego możemy pomóc zmarłym. Zastanów się… Komu możesz „ofiarować Niebo”?
Msze Św. 1 i 2 listopada w kościele parafialnym w Giełczwi:
1 listopada (Wszystkich Świętych): Msze św. o godz. 8.00 i 10.00. Po Mszy św. z godz. 10.00 procesjonalne przejście na cmentarz.
2 listopada (Dzień Zaduszny): Msze św. o godz. 8.00 i 10.00. Po Mszy św. z godz. 10.00 procesjonalne przejście na cmentarz.