Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem i nawrócenia do Boga, pokuty, walki z własnymi słabościami i z mocami zła. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a dominującym kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. W tradycji Kościoła Wielki Post był też okresem intensywnego przygotowania katechumenów do chrztu, który otrzymywali w Wielkanoc.
„Posypmy głowy popiołem...”
Tak śpiewamy w pieśni przeznaczonej na dzień Środy Popielcowej. Podczas Mszy św. kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając ewangeliczną formułę: „Nawróć się i uwierz w Ewangelię” lub słowa z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. W ten sposób Kościół wzywa indywidualnie każdego wiernego do nawrócenia i pokuty za siebie i za świat.
Czas Wielkiego Postu kieruje nasze oczy w stronę krzyża. Może jest to sposobny czas, aby ten znak naszej wiary i nadziei znalazł należne mu miejsce w naszym miejscu pracy i odpoczynku. Czy znak krzyża znajduje się wszędzie tam gdzie toczy się nasze życie?
W czasie Wielkiego Postu odbywają się szczególne nabożeństwa pokutne, w naszej Parafii Droga Krzyżowa odprawiana jest co piątek o godz. 15.00, natomiast Gorzkie Żale po każdej niedzielnej Mszy św. - naprzemiennie.