Historia dynamicznego rozkwitu kultu Maryi Królowej Polski wiąże się kilkoma objawieniami Matki Bożej włoskiemu ojcowi Juliuszowi Mancinelliemu z zakonu jezuitów. Maryja poleciła mu, aby nazwał ją Królową Polski: "A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie." Treść tych objawień rozprowadzał m.in. św. Andrzej Bobola, autor tekstu ślubów lwowskich. Już w latach trzydziestych XVII w. dążył on do uroczystego uznania w ślubowaniach przez króla Polski, Jana Kazimierza, Matki Bożej Królową Polski, co zostało spełnione we Lwowie dopiero w 1656 r.
Święto NMP Królowej Polski będące wyrazem wiary Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i wciąż doświadczają za jej pośrednictwem, od roku 1923 r. obchodzone jest dnia 3 maja dla podkreślenia łączności z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską, której preambuła zaczyna się wezwaniem: "W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego".
Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto podniesione zostało podniesione do rangi uroczystości.
Maj miesiącem Maryi
W Kościele Katolickim maj jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe, których centralną częścią jest Litania Loretańska, są odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach.
W naszym kościele parafialnym "Majówki" odprawianę są jak co roku o godz. 17.00.