O Parafii
Od początku swojego istnienia Giełczew należała do parafii Targowisko w diecezji krakowskiej, dopiero w 1914 roku została przyłączona do parafii w Wysokiem.
W roku 1956 mieszkańcy wsi rozpoczęli budowę drewnianej kaplicy. W dniu 13 kwietnia 1958 roku proboszcz z Wysokiego ks. Kanonik Teodor Cybulski dokonał poświęcenia kaplicy p.w. Św Izydora. Opiekunem kaplicy został ks. Tadeusz Mioduszewski, a od 25 października 1959 roku ks. Bronisław Wasyl.
Początkowo nabożeństwa były odprawiane w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, a od października 1959 roku we wszystkie niedziele i  święta. 4 września 1960 roku odbyło się poświęcenie ołtarza zbudowanego przez mieszkańca wsi Giełczew Ludwika Wośka. 3 kwietnia 1961 roku zostały poświęcone dzwony. W tym też roku został ustanowiony drugi odpust na uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Od lipca 1972 roku na stałego opiekuna kaplicy przydzielony został ks. Stanisław Żytkowski. Rok później wspólnym wysiłkiem mieszkańców wsi wybudowano plebanię. W 1980 ogrodzono plac kościelny.
30 grudnia dekretem Kurii Biskupiej w Lublinie została erygowana parafia Giełczew, a na jej proboszcza mianowano ks. Stanisława Żytkowskiego. Rozpoczęto wówczas starania o zlokalizowanie i otwarcie cmentarza parafialnego.
We wrześniu 1984 roku proboszczem w Giełczwi został ks. Józef Lewczyk. W 1985 roku został ogrodzony cmentarz a 2 listopada ks. Bp. Bolesław Pylak dokonał jego poświęcenia. Od marca 1987 roku proboszczem parafii był ks. Jan Flis. 1 października 1989 roku parafię dotknęło nieszczęście, w wyniku pożaru spłonął doszczętnie kościół. W zgliszczach odnaleziono cudownie ocalały różaniec.
W październiku tego roku nastąpiła kolejna zmiana proboszcza. Został nim ks. Józef Czerwieniec, biorąc na swe barki niezwykle odpowiedzialne i trudne zadanie – budowę nowego kościoła. Po świętach Wielkanocnych 1990 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni. 28 października Jego Ekscelencja Biskup Lubelski ks. Prof. Dr hab. Bolesław Pylak dokonał uroczystego Aktu Wmurowania Kamienia Węgielnego pod kościół parafialny M.B. Częstochowskiej w Giełczwi. Wszystkie prace budowlane wykonywali parafianie, a nad całością czuwał miejscowy inżynier Mieczysław Poniewozik. W tym czasie msze święte odprawiane były w dobudowanej do sali katechetycznej prowizorycznej kaplicy.
 
Pierwsza msza św. w nowej świątyni została odprawiona w pierwsza niedzielę adwentu 1992 roku.
W maju 1994 roku wieś przeżywała niecodzienna uroczystość, obchodziła bowiem 600-lecia swojego istnienia. Obchody rozpoczęła msza święta odpustowa. Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni goście, między innymi przedstawiciele ministerstwa kultury, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, Miłym akcentem było wręczenie dyplomów uznania i nagród ludziom szczególnie zasłużonym na Giełczwi.
25 WRZEŚNIA 1994 roku parafia przeżywała doniosłą uroczystość poświęcenia nowego kościoła przez Ks. Ordynariusza Diecezji Lubelskiej Abp Bolesława Pylaka.
Wszystkie prace stolarskie wewnątrz świątyni wykonał mieszkaniec Giełczwi Stanisław Wróbel, a prace elektryczne – Henryk Dobosz z Kajetanowa.
W grudniu 1996 roku na ścianie ołtarzowej kościoła zawieszono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – dzieło Anny i Adama Mizerackich, plastyków z Lublina troszczących się o wystrój wnętrza kościoła. Ołtarz wykonał Andrzej Kondrat – stolarz z Mokregolipia .
 
Od 4 lipca 1998 do 30 czerwca 2014roku proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Adamowski. Obecnie, od 1 lipca 2014 funkcję proboszcza parafii pełni ks. Krzysztof Stanicki. W niedzielę 27 lipca 2014r. o godz. 16.00 w kościele parafialnym w Giełczwi, odbyło się uroczyste wprowadzenie ks. Krzysztofa Stanickiego w urząd Proboszcza Parafii pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi.
Dwa doroczne odpusty: pierwszy w maju na św. Izydora i drugi w sierpniu na Matki Boskiej Częstochowskiej cieszą się dużą popularnością w całej gminie. 
W sprawy parafii zaangażowana jest cała społeczność wiejska. Rada Parafialna wraz z księdzem czuwa nad stroną finansową i gospodarczą, OSP bierze czynny udział w obchodach świąt Wielkanocy, strażacy trzymają straż przy Grobie Pańskim, przygotowują ognisko, biorą udział w procesji rezurekcyjnej, KGW prowadzi śpiewy w czasie Mszy świętych, tradycyjnie już wykonuje wysokie, barwne palmy, które są niesione w procesji podczas Niedzieli Palmowej. Mieszkańcy wsi troszczą się o czystość, wystrój świątyni i porządek wokół kościoła.
W parafii aktywnie działa Kółko Różańcowe Żywego Różańca. Dzieci z miejscowej szkoły podstawowej pod kierunkiem ks Krzyszofa Stanickiego - proboszcza parafii  przygotowują corocznie Jasełka i Misterium Męki Pańskiej.
W święto Bożego Ciała do czterech ołtarzy ustawionych we wsi prowadzona jest uroczysta procesja, w której biorą udział wierni, OSP, KGW, dzieci pierwszo komunijne, ministranci i lektorzy.
W okresie świąt Bożego Narodzenia ksiądz proboszcz organizuje opłatek z Radą Parafialną, ministrantami, KGW i OSP.
Uroczyście obchodzone są dożynki parafialne, które przypadają na sierpniowy odpust. Poszczególne wioski przygotowują wówczas wieńce dożynkowe. Wieńce wraz z chlebem upieczonym z dorocznych zbiorów święcone są podczas Mszy świętej, a po jej zakończeniu odbywa się dzielenie poświęconym chlebem.
 
Giełczew przez całe wieki była silna wiarą w Boga, bogata w obrzędy i tradycje, zjednoczona wielopokoleniową pracą na roli, solidarna we wspólnym działaniu i niesieniu pomocy potrzebującym. Dzięki tym wartością udało się mieszkańcom przetrwać zawieruchy historii w minionych sześciu stuleciach, one też pozwalają z wiarą i nadzieją patrzeć w przyszłość.
 
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Grudzień 2024
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Liczba odwiedzin: 16084423
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo